Naskórek stanowi tkankę ulegającą ciągłej odnowie i regeneracji. Zbudowany jest głównie z keratynocytów, które odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu bariery naskórkowej, a także w procesach immunologicznych skóry. Istotą zmian łuszczycowych jest nadmierna i przyspieszona proliferacja komórek naskórka, nieprawidłowa keratynizacja oraz rozwijająca się w skórze reakcja zapalna.
Prowadzone badania właściwości ekstraktu wodnego otrzymanego z Kalanchoe daigremontiana udowodniły występowanie licznych związków aktywnych, w tym pochodnych kwasu fumarowego, które mogą przyspieszać regenerację skóry oraz normalizować keratynizację skóry osób chorych na łuszczycę.
W przebiegu łuszczycy obserwuje się nadmierną i przyspieszoną proliferację (namnażanie) komórek naskórka, nieprawidłową keratynizację oraz rozwijająca się w skórze reakcję zapalną. Podczas badań na wyhodowanych ludzkich keratynocytach naskórka, ekstrakt wodny z Kalanchoe daigremontiana wykazał zależne od dawki działanie hamujące proliferację tych komórek. Za powyższe właściwości mogą być odpowiedzialne zidentyfikowane w badanym ekstrakcie estry kwasu fumarowego znane w literaturze z właściwości leczniczych w łuszczycy, kwas octowy odpowiedzialny za właściwości złuszczające i przeciwzapalne oraz kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), np. kwas jabłkowy, który wykazuje działanie hamujące nadmierne rogowacenie naskórka.
Stwierdzono, że ekstrakt wodny z Kalanchoe daigremontiana normalizuje proces nadmiernej keratynizacji naskórka przyczyniając się do szybszego zaniku ognisk łuszczycowych
*Badanie przeprowadziłam we współpracy z laboratorium Sunny BioDiscovery w Santa Paula w Kalifornii